UMUTSUZLAR FİLMİ

Yılmaz Güney denilince tarz olarak birbirinden farklı ama aynı duyguları veren bir çok filmi akla gelir. Yaşadığı dönemin sosyo-politik koşullarını filmlerine yansıtan Güney, toplumun yaşanmışlıklarını, acılarını, ötekileştirilmesini, çaresizliğini ve arayışlarını perdeye kendi üslubuyla yansıtmayı başarabilmiştir. Türkiye’de ender rastlanır tarzda, Güney’in filmlerinin kahramanlarının adları o yıl doğan çocuklara verilmiştir. Güney, bu yönüyle toplumla her zaman bütünleşmiştir.
Güney’in 1971 yılında çektiği Umutsuz filmi de halk üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. Başkahraman Fırat(Yılmaz Güney) adaletsiz bir ortamda kötü bir çocukluk ve gençlik yaşayıp; tırnaklarıyla kazıyarak İstanbul’da büyük bir üne kavuşmuştur. Fırat İstanbul’da yeraltı dünyasının en büyüklerindendir.
“İstanbul’un en ünlü kabadayısı olan Fırat gönlünü güzeller güzeli Çiğdem’e kaptırmıştır. Çiğdem de aynı şekilde Fırat’a aşıktır, ancak aralarında zorlu bir engel vardır. Çiğdem birlikte olmayı tek şartla kabul etmektedir. Ünlü kabadayı bu tehlikeli işi bırakırsa birlikte olabilecektir. Fırat, tehlikeden tehlikeye koştuğu için silahsız yaşamayı kabul edemez. Bir süre ayrı kalan ikili bu ayrılığa dayanamaz, ve Fırat sevdiğinin teklifini kabul eder. Ancak bu durum iki sevgiliyi trajik bir sona sürükleyecektir. Sinemamızın en özgün isimlerinden biri olan Yılmaz Güney tarafından yazılıp yönetilen filmin başrollerinde Yılmaz Güney ve Filiz Akın yer alıyor.”

Filmi izlemek için tıklayın..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İletişime Geç
Mesaj Gönderin
Merhaba Size Nasıl yardımcı olalım