ANTAKYA’DA BİR TARİH YOK OLDU

ğü

HATAY – Dünyanın ilk ışıklandırılan caddesinin bulunduğu tarihi Antakya ilçesinde, deprem nedeniyle yerle bir olan yapıların enkazı yüzlerce iş makinasıyla kaldırılıyor.
Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle Hatay’ın tarihi ilçesi Antakya’nın büyük bölümü yerle bir oldu. “Dünyanın ilk ışıklandırılan caddesi” olarak bilinen Kurtuluş Caddesi ve etrafındaki sokaklarda bulunan yüzlerce tescilli yapı, deprem sonrası büyük oranda yıkıldı.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, yıkılan ya da ağır hasar gören yapılara, “Tescilli kültür varlığı izinsiz müdahale edilemez” uyarısının yer aldığı tabelalar astı. Defne merkezli 20 Şubat’ta yaşanan deprem sonrası bir süre ara verilen yıkım çalışmaları ise yeniden başladı.
TARİHİ YAPILARIN DURUMU
Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kurtuluş Caddesi, depremden en çok zarar gören yerlerden. Deprem nedeniyle cadde üzerindeki yapıların büyük bölümü yerle bir oldu. Cadde üzerinde ve etrafında yer alan Antakya Musevi Havrası ve Yeni Apostolik Havari Kilisesi’nin ön cephesi yıkılmazken, iç taraflarında yıkım yaşandı. Habibi Neccar Camisinin büyük bölümü yıkıldı.
Ulu Camii, Rum Ortodoks Kilisesi ve Hatay Tibbi Ve Aromatik Bitkiler Müzesi zarar gören tarihi yapılardan. Hatay Cumhuriyet Meclis Binası büyük oranda yıkıldı. Saray Caddesi, Uzun Çarşı, Künefeciler Sokağı, Affan Kahvesi ve eski tarihi sokakların tümü de deprem nedeniyle büyük zarar gördü.
YÜZLERCE İŞ MAKİNASI İLÇEDE
Binlerce kişinin yaşamını yitirdiği ilçede sadece tarihi yerler değil, son yıllarda inşa edilen yapılar da yerle bir oldu. İlk depremler sonrası başlatılan enkaz kaldırma çalışmaları, 20 Şubat tarihli deprem nedeniyle bir süre durdurulmuştu. Enkaz kaldırma çalışmalarına yeniden başlandı; Türkiye ve Kurdistan’ın birçok kentinden getirilen yüzlerce ağır iş makinasıyla enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor.
Halen bazı yurttaşların cenazelerinin olduğu belirtilen enkazlardaki çalışmalar nedeniyle kentin neredeyse tamamı toz bulutuyla kaplı. Bu durum salgın hastalıklara davetiye çıkarırken, herhangi bir önlemin alınmaması dikkat çekiyor.
KENT BOŞALTILDI
Yıkım nedeniyle kent adeta boşalmış durumda. Yıkım ekipleri, özel hareket polisleri, askerler ve enkazlar arasında arda kalan eşyalarını çıkarmaya çalışan yurttaşlar dışında birilerine rastlamak pek mümkün değil. Yurttaşlar, tozlu sokaklarda ev ve iş yerlerinde arda kalan eşyalarını bazı yurttaşlar da enkazlar içerisinde hatıralarını arıyor. Her sokak başında devriye atan uzun namlulu özel hareket polisleri ise, sık sık yoldan geçen kişileri kimlik kontrolünden geçiriyor.(ma)

 

İletişime Geç
Mesaj Gönderin
Merhaba Size Nasıl yardımcı olalım